Czego ludzie nie robią w walce o czystą i gładką skórę! Stosuje się środki ludowe, na których widok dermatolodzy szarzeją i silnie działające leki, które uderzają w organizm. Jak każda powszechna choroba, trądzik jest otoczony wieloma mitami. Zebrano pięć najbardziej stabilnych z nich, aby bezlitośnie zniszczyć.

Mit numer 1. Trądzik jest wywoływany przez hormony

Trądzik najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania z ostrym wzrostem tłustej skóry. U większości ludzi znika ona z biegiem lat. Taki stan rzeczy dał początek mitowi, że trądzik to kwestia hormonów i nic więcej. W rzeczywistości niezdrowa dieta, wysoka wilgotność, pocenie się, palenie i choroby narządów wewnętrznych mogą stać się przyczyną trądziku. Aby określić źródło wszystkich problemów, skonsultuj się z lekarzem. Wskazane jest, aby nie zwlekać z wizytą u dermatologa, a nie kosmetologa i nie czekać, aż twoja twarz zmieni się w pole minowe.

Mit numer 2. Na trądzik pomoże słońce

Z jednej strony wszystko się zgadza. Słońce wysusza skórę i powoduje wysychanie pryszczów: tak działa wiele leków. Tylko że dezynfekują również skórę, a słońce wręcz przeciwnie, sprzyja rozwojowi bakterii. Martwe komórki naskórka w suchej skórze również zatykają gruczoły łojowe, stwarzając warunki do powstania nowego trądziku. Wreszcie promienie słoneczne są silnym środkiem immunosupresyjnym, który hamuje walkę organizmu z trądzikiem.

Mit numer 3. Możesz ręcznie usunąć małe pryszcze

„To nie jest wysypka, ale kilka małych węgorzy, wypalę alkoholem i zamówię” – wielu popełnia podobny błąd. Ręczne usuwanie pryszczów gwarantuje pogorszenie sytuacji. Wypływa tylko część ropy, gruczoły łojowe zostają zatkane, a nawet zniszczone. Rezultatem tego wszystkiego jest rozprzestrzenianie się wysypki. Pierwsza praktyczna zasada dotycząca trądziku brzmi: Nigdy nie dotykaj pryszcza rękami. Nigdy.

Mit numer 4. Trzeba częściej myć

Jednym z najczęstszych błędów związanych z trądzikiem jest częste mycie. Jeśli będziesz nieustannie spłukiwać twarz wodą w połączeniu z różnymi środkami, zamiast wyleczyć skórę, jeszcze bardziej ją uszkodzisz. Ponadto osady żywych organizmów są hodowane na zawsze mokrym ręczniku, gotowym do kolonizacji twarzy po dotknięciu. Umyj twarz trądzikiem nie częściej niż dwa razy dziennie. Nawet jeśli wyprysków jest bardzo mało i nieczęsto pojawiają się na Twojej twarzy, pamiętaj o stosowaniu żeli i pianek, które pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Mit numer 5. Trądzik jest łatwy w leczeniu

Tylko wtedy, gdy pryszcze ledwo się pojawiały, ao pierwszym świcie poszedłeś do lekarza, który przestudiował testy i natychmiast przepisał niezbędne leczenie. Ale większość niestety w ogóle nie przywiązuje wagi do wysypki, maskując trądzik tonami podkładu. W rezultacie — twarz z ranami, spadek samooceny, depresja. I długie, trudne leczenie, które trwa sześć miesięcy lub dłużej. Nawet jeśli poprawa zaczęła się prawie natychmiast lub po miesiącu, lub dwóch, w żadnym wypadku nie przestawaj stosować się do zaleceń lekarza. W przeciwnym razie wysypka powróci z nową energią. Zwykle lekarze przepisują leki na bazie kwasu azelainowego, nadtlenku benzenu lub antybiotyków do użytku zewnętrznego. Najważniejsze, aby nie wywoływać trądziku i natychmiast skontaktować się z dermatologiem, gdy tylko sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
28 + 21 =